Kampparit U21 komeaan voittoon kotifinaalissa
Nuorten Bandyliiga, Kampparit-Helsinki yj 4-2 (2-1)
Kampparinuoret voitti U21-mestaruuden
Kampparien U21-joukkue tuuletti Suomen mestaruutta keskiviikkoiltana kotikentällä Hänskissä.
Kamppareiden U21-nuoret voittivat nuorten Bandyliigan Suomen mestaruuden keskiviikkoillan ottelussa kotikentällä Hänskissä.
Nuoret voittivat finaalissa Helsingin yhdistetyn joukkueen siististi 4-2 (2-1).
Veeti Pulkkinen oli jälleen maalintekotuulella. Finaalin saldo oli kolme maalia ja syöttö.
Ottelussa kolme maalia iskenyt Veeti Pulkkinen oli yhtä hymyä ottelun jälkeen.
– Peli oli tiukka ja sellaista siitä odotettiinkin. Maalit maistuivat hyvältä. Oli hienoa olla tekemässä maaleja joukkueelle.
Pulkkinen viihtyi kentällä muutenkin.
– Edustusjoukkueen peleissä on kovempi tahti ja vastassa on kokeneita pelaajia. Nuorten peleissä taas on intoa ja vauhtia. Tästä tuli jännittävä trilleri.
Jännitys säilyikin melkein loppuun saakka, sillä vaikka Kampparit ehti toisen jakson loppupuolella kahden maalin johtoon, Helsinki pääsi kuitenkin vielä 81. minuutilla maalin päähän.
Ratkaisu syntyi viisi minuuttia myöhemmin, kun Veeti Pulkkinen ja Karo Liimatainen sompailivat mustien neljännen maalin. Pulkkinen syötti Helsingin puolustuksen haparoidessa ja Liimatainen tuikkasi pallon maaliin. Viime minuutit menivät enää ajantapossa.
Koko Kamppari-joukkue pelasi hyvän pelin. Joukkue puolusti hyvin ja oli viisaampi hyökkäyksissä ja pallonhallinnassa.
Valmentaja Lasse Pulkkinen kehui joukkuettaan ja ennen muuta puolustuspeliä.
-Ei ehkä paras peli meiltä, sillä finaalissa on aina jännitteitä. Maltillinen puolustuspeli ratkaisi pitkälle.
Kampparit oli ajan tasalla myös pallollisessa pelissä. Mustilla oli toisella jaksolla paikkoja useaankiin maaliin.
Kampparit hoiti taukotilanteeksi 2-1, mutta joutui aluksi takaa-ajoon, sillä Helsinki meni johtoon 21. minuutilla. Kavennus tuli vain muutamaa minuuttia myöhemmin.
Veeti Pulkkisen maaleissa syötöt antoivat edustusjoukkueen kokemuksella Topi Saukkonen ja Aki Manninen.
Toisen jakson Kampparien kolmas syntyi Marcus Ukkosen hienosta laitanoususta, joka vapautti Pulkkisen.
Molemmilla joukkueilla oli myös nippu kulmureita, jotka jäivät tuloksettomiksi.
Kampparien juoniorityö sai mestaruudesta jälleen tunnustusta. Mustien U21-joukkue on koottu U18- ja U16-joukkueiden pelaajista sekä edustusjoukkueen nuoremman ikäryhmän pelaajista.
Helsinki yj sen sijaan on kasattu HiFK:n ja Botnian pelaajista. Heistä lähes kaikilla on Bandyliigan tasoista pelikokemusta.
Joukkueessa on hyviä yksilöitä ja se lähti finaaliin hienoisena ennakkosuosikkina. Joukkue ei kuitenkaan ollut riittävän yhtenäinen.
Kamppari-valmentaja Lasse Pulkkisella olikin selvä selitys lopputulokseen.
-Me pelasimme joukkueena. Meidän joukkueemme on nuorempi, mutta vahvuus oli nimenomaan yhtenäisyys.
SM-kulta oli nuorten Bandyliigan Kamppari-ryhmälle toinen peräkkäinen, sillä mustat voittivat nuorten liigan myös viime vuonna.
Kampparit on saanut tällä kaudella jo kultaa U16-nuorissa ja hopeaa sekä U14- että U18-nuorissa. Iso osa tämän illan kultamitalisteista taistelee ylihuomenna edustuksen riveissä pronssimitaleista Porissa.
Teksti: Kampparit/tiedotus, Kuvat: Jukka Laitinen